Coraz częściej można słyszeć o różnych wypadkach związanych z nieprawidłową eksploatacją urządzeń dźwigowych na placach budowy. Ku przestrodze osób, które również wykorzystują te potężne maszyny w swojej codziennej pracy postanowiliśmy stworzyć krótki poradnik, dzięki któremu będzie można dowiedzieć się na co zwracać szczególną uwagę podczas użytkowania dźwigów budowlanych.
Przede wszystkim nadzór oraz odpowiednia konserwacja
Dźwigi budowlane, niezależnie od modelu, rozmiaru czy udźwigu, zawsze podlegają dozorowi technicznemu. Zostało to ustanowione w rozporządzeniu Rady Ministra z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu (Dz.U. z 2012 r. poz. 1468). Bez odpowiednich dokumentów potwierdzających, że dźwigi budowlane są na bieżąco konserwowane i dozorowane praca z nimi, w świetle powyższych zapisów prawnych, jest nielegalna. Szczegółowych informacji na ten temat warto poszukać na http://dzwigi-wynajem.pl/konserwacja-udt/konserwacja UDT (urząd dozoru technicznego).
Istotne są także umiejętności oraz kompetencje operatora
Wbrew pozorom obsługa urządzeń dźwigowych nie jest prosta. Często jest to skomplikowana maszyneria, która wymaga naprawdę sporej wiedzy, dużych umiejętności, doświadczenia, zwinności i refleksu. Prowadzisz firmę świadczącą usługi dźwigowe i chcesz zatrudnić kadrę pracowniczą? Oto, jak Twoi potencjalni współpracownicy mogą zdobyć stosowne uprawnienia:

  • Na początek należy zdać egzamin, który składa się z dwóch części – teoretycznej oraz praktycznej.
  • Dobrze byłoby, gdyby operator posiadał doświadczenie zdobyte chociażby podczas stażów zawodowych.
  • Jeśli wszystkie przedłożone przez kandydata dokumenty będą zgodne z obowiązującymi przepisami a ich data ważności będzie aktualna można rozważyć zatrudnienie.

 


A może zaliczasz się do osób, które chcą zatrudnić firmę świadczącą usługi dźwigowe?
Jeśli tak, to powinieneś znać wszystkie obowiązki jakich przed przystąpieniem do realizacji warunków umowy musi dopełnić ewentualny usługodawca. Zgodnie z przyjętymi przepisami osoba eksploatująca urządzenie dźwigowe ma obowiązek:

  • zgłosić zamiar wykorzystania w stosownym dla siebie UDT
  • zadbać o odpowiednią konserwację urządzenia, aby nie stanowiło żadnego zagrożenia dla operatora oraz osób trzecich
  • sprawdzić stan techniczny dźwigu budowlanego i dokładnie zapoznać się z instrukcją jego bezpiecznego użytkowania.

Warto również dopilnować, aby właściciel firmy świadczącej usługi dźwigowe dopilnował wszelkich formalności związanych z zabezpieczeniem miejsca pracy.
W tym celu konieczne jest wyznaczenie strefy niebezpiecznej, która będzie widoczna dla wszystkich osób mogących znaleźć się na miejscu pracy dźwigu.
Czy dopilnowanie tych wszystkich zasad naprawdę jest niezbędne?
Okazuje się, że tak. Dlaczego? Odpowiedzi na to pytanie udzieli ekspert:
„W mojej wieloletniej karierze zawodowej niejednokrotnie miałem nieprzyjemność spotkać się z sytuacją, w której dochodziło do wypadków z udziałem dźwigów. W większości przypadków problemem było niedopilnowanie norm bezpieczeństwa. Od kilku lat prowadzę własną firmę i do wypadków nie doszło jeszcze nigdy. Dbam o to, aby moi pracownicy przestrzegali zasad, stosowali się do przepisów BHP i nie przeceniali swoich umiejętności. Myślę, że każdy powinien postępować dokładnie tak samo”.

 

Szczegółowych informacji warto poszukać o konserwacji UDT (urząd dozoru technicznego) przypomina specjalista.112119999(2)

Szczegółowych informacji warto poszukać o konserwacji UDT (urząd dozoru technicznego).

 

My uważamy dokładnie tak samo, dlatego niezależnie od tego czy świadczycie usługi dźwigowe, czy też chcecie z nich skorzystać zawsze zwracajcie uwagę na dokumenty, stan techniczny dźwigu i bezpieczeństwo.

 

About the author

Related Post